Image Alt

Kokedama

krása visící ve vzduchu

Kokedama

Jedná se o tradiční techniku pěstování rostlin pocházející z Japonska. S japonskou kulturou máme spojené pěstování bonsají. Rostliny miniaturního vzrůstu s kameny a dalšími přírodními prvky uspořádané do úhledné zahrádky v malé keramické misce. Historie kokedam není tak stará jako u bonsají, ale o to rychleji získaly na oblibě a postupně se rozšířily do celého světa.

“Kokedamy jsou snadnou alternativou oproti klasickému pěstování rostlin v květináči.”

Kokedamy jsou rostlinky levitující ve vzduchu. Jejich původ není úplně objasněn, ale obecně se přijímá teorie, že kokedamy pochází z bonsají ve stylu nearai. Bonsaje byly pěstovány tak, aby jejich kořenový systém vytvořil v nádobě kompaktní pevnou strukturu a po vyjmutí z nádoby si zachoval její tvar. Po vyndání z nádoby se kořeny nechaly porůst mechem aby byla zvýrazněna jejich krása.

Kokedamy jsou snadnou alternativou oproti klasickému pěstování rostlin v květináči. Péče o ně se o tolik neliší od běžné péče o klasické pokojové rostliny. Důležitá je však pravidelná zálivka. Avšak zálivka se neprovádí konvičkou, jak jsme na to zvyklí u klasických pokojových rostlin, nýbrž namáčením/ponořením kokedamy do vody v nádobě, ideálně do misky s vodou. Jediné, na co si dát pozor je to, že mech je citlivý na chlór a tak je lepší nechat vodu odstát či předem převařit. Necháme okapat a můžeme vrátit na své místo. A jak poznáme, že je potřeba kokedamu namočit? Velmi snadno. Potěžkáme si její bal a pokud nám přijde moc lehký, tak namočíme.

Hodně záleží na zvoleném druhu rostliny v kokedamě a podle rostliny se také volí speciálně upravená směs substrátu, kde je hlavní složkou černý lepivý jíl ketonsuchi. Do lepivého jílu se přimíchávají další složky, které lepivý jíl vylehčují či obohacují o příměsy, které daná rostlina potřebuje. Kořeny rostliny se zabalí do vlhkého rašeliníku a obalí se vytvořenou směsí do tvaru koule. Ve finále se bal rostliny obalí mechem a zajistí se drátkem nebo provázkem.

Takto vytvořená mechová koule se buď zavěsí do prostoru pomocí provázku nebo se umístí na talířek či misku, kde se nechá vyniknout jeho kráse.